7. informatika - 2 cas
DESCRIPTION
Priprema iz predmeta informatika i racunarstvo za 7. razred osnovne skole.TRANSCRIPT
Школа: ОШ „Аврам Мразовић“ СомборНаставни предмет: Информатика и рачунарство
Аутор/реализатор: Лидија Беретић
Разред: 7 разред Датум реализације:
ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС
НАСТАВНА ТЕМА: 1. ИНТЕРНЕТ
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: 2. Електронска поштаРедни број часа: 2
Временски оквир за реализацију: 1 час
Тип наставног часа: Обрада новог наставог градива, развијање и усавршавање способности и умешности - Вежба,
Циљ наставног часа: Упознати са појмом Електронска пошта: Структури електронског писма, Функције програма за електронску пошту, прављењу налога и слању писама.
Пос
тигн
ућа
учен
ик
а
Образовни задаци: - усвојити знања о електронској и Веб пошти,- указати на опасности отварања писама од непознатих особа, заштити од нежељене поште
Функционални задаци:
- научити коришћење електронске и Веб поште- оспособити за рад на програмима за електронску пошту, слање писама, креирање налога,
Васпитни задаци: - схватити важност правилне употребе електронске поште- водити рачуна о заштити личних података и заштити рачунара
Кључни појмови: Електронска пошта, структура писма, налог за пошту, програм за отварање поште...
Облици рада: Фронтални рад Групни рад Индивидуални рад
Наставне методе: Монолошка метода Дијалошка метода Практични рад на рачунару
Наставна средства и помагала: рачунар, интернет претраживач, уџбеник, табла, налог на Gmail, интернет, слика
Наставни објекат: Информатички кабинет
Корелација са истим или другим предметом: Енглески језик, Информатика и рачунарство (са претходно обрађеним градивом): 6 разред. – Интернет, Електронска пошта
Литература за ученике:
Литература за наставника: Информатика и рачунарство за седми разред основне школи;
Драган Маринчић, Драгољуб Васић, Миодраг Станојевић;Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2010
Информатика и рачунарство за 7. разред основне школе, Никола Клем и Небојша ПоповићБИГЗ школство, Београд, 2009
Напомена:
СТРУКТУРА НАСТАВНОГ ЧАСАУ
водн
и д
ео ч
аса
Ток часа – Планирани садржај рада:* Поновити о двосмерној електронској комуникацији. Истаћи циљ данашњег часа.- Шта све спада у двосмерну електронску комуникацију? (о: размена порука у реалном времену, електронска пошта, чатовање и слично)- на данашњем часу ћемо близе објаснити са појмом Електронска пошта, Структури електронског писма, Функцијама програма за електронску пошту, прављењу налога и слању писама, како послати прилог нуз писмо и другоАктивности наставника: Активности ученика: Начин праћења рада: Очекивани исходи:- уводи у нову наставну јединицу- поставља питања, исправља лоше одговоре, похваљује добре,- истиче циљ часа
- слушају, одговарају на постављена питања
- одговори ученика - провера усвојености градива са претходног часа- упознају са темом данашњег часа
Гл
авн
и д
ео ч
аса
Ток часа – Планирани садржај рада:* учење о електронској пошти- електронска пошта је најстарији и најчешћи начин комуникације. Свако писмо се састоји из одређених делова: 1. Адресе примаоца (име_корисника@провајдер), 2 предмета поруке, 3. Текста поруке 4. Потписа 5. Прилога (објашњење сваког од делова)* фукције програма за електронску пошту- креирање, слање, примање и читање писама, разврставање, архивирање и брисање, рад са адресаром * рад у Gmail – Практични рад ученика- објашњавање поступака отварања налога, важности постављања сложених лозинки.- отварања интерфејса програма Gmail објашњавање свих функција унутар њега. Слање писма са сликом, додавање примаоца у адресар, брисање писма .... Подешавање налога – промена на српски језика.- дискусија о опасностима отварање поште од непознатих особа и о отварању спам поште и скидању додатног садржаја из писамаАктивности наставника: Активности ученика: Начин праћења рада: Очекивани исходи:- излаже ново градиво- објашњава практични рад ученика, води их кроз поступак, опомиње их на евентуалне грешке, похваљује успешне ученике- води дискусију о опасностима поште
- слушају, постављају питања,- прате упутства наставника, питају за објашњења- учествују у дискусији
- личним увидом, кроз израду задате вежбе- учешће у дискусији
- оспособити за рад на програмима за електронску пошту- упознају са опасностима на интернету
Завр
шн
и д
ео ч
аса
Ток часа – Планирани садржај рада:Вежба:- послати писмо са сликом на е-пошту, додати ту адресу у адресар
Активности наставника: Активности ученика: Начин праћења рада: Очекивани исходи:- задаје вежбу, даје упуства за рад, прати рад ученика, даје повратну информацију о успешности извршења, похваљује ученике, указује на грешке
- раде вежбу, коригују свој рад по упутама наставника
- проверава своју поштуда ли су пристигла сва писма- лични увид у адресар
- провежбавање наученог
Изглед табле:Електронска поштазаписујем мање познате енглеске речи за неке појмове, ако не знају како се пишу