1.2.6 rph kumpulan 1

3
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TEMA AKTIVITI KELUARGA TAHUN 4 TAJUK Berkhemah di Laman Idaman MASA 0730-0830 STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut jenis-jenis ayat dengan struktur binaan ayat yang betul dan tepat. OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Memahami dan menyebut empat jenis ayat berdasarkan perbualan dengan bimbingan guru. SET INDUKSI 5 MINIT 1. Guru menyangkan video tentang perkhemahan unit beruniform. 2. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video yang telah ditayangkan. LANGKAH 1 15 MINIT 3. Guru mengedarkan petikan bertajuk Wah, Seronoknya Berkhemah! Lampiran : 1 4. Guru meminta murid membaca petikan tersebut secara senyap dan memahami petikan yang diberi. 5. Murid membaca petikan secara kelas dan berkumpulan. LANGKAH 2 20 MINIT 6. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan dan mengenalpasti jenis-jenis ayat yang terdapat di dalam petikan tersebut. 7. Murid diminta mencatat jenis-jenis ayat tersebut di dalam peta pokok yang diedarkan. ABM : Kertas Mahjong, Marker 8. Ketua kumpulan diminta membentangkan hasil kerja kumpulan masing- masing. 9. Guru membuat rumusan tentang hasil pembentangan kumpulan LANGKAH 3 15 MINIT 10. Murid membuat latihan pada lembaran kerja yang telah diedarkan. Contoh soalan : Apakah aktiviti yang dilakukan oleh murid di dalam video yang ditayangkan? Pernahkan anda mengikuti aktiviti perkhemahan? Apakah kebaikan menyertai aktiviti tersebut? Pemulihan Murid melengkapkan tempat kosong menggunakan perkataan yang diberikan dengan bimbingan guru. Pengayaan Murid membina ayat berdasarkan perkataan yang diberi mengikut 4 jenis ayat yang dipelajari.

Upload: kamisiah-bolhassan

Post on 02-Dec-2015

308 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: 1.2.6 Rph Kumpulan 1

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

TEMA AKTIVITI KELUARGA

TAHUN 4

TAJUK Berkhemah di Laman Idaman

MASA 0730-0830

STANDARD

PEMBELAJARAN1.2.6

Mendengar, memahami, dan menyebut jenis-jenis ayat dengan struktur binaan

ayat yang betul dan tepat.

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. Memahami dan menyebut empat jenis ayat berdasarkan perbualan dengan

bimbingan guru.

SET INDUKSI

5 MINIT

1. Guru menyangkan video tentang perkhemahan unit beruniform.

2. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video yang telah ditayangkan.

LANGKAH 1

15 MINIT

3. Guru mengedarkan petikan bertajuk “Wah, Seronoknya Berkhemah!”

Lampiran : 1

4. Guru meminta murid membaca petikan tersebut secara senyap dan memahami

petikan yang diberi.

5. Murid membaca petikan secara kelas dan berkumpulan.

LANGKAH 2

20 MINIT

6. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan dan mengenalpasti jenis-jenis ayat yang

terdapat di dalam petikan tersebut.

7. Murid diminta mencatat jenis-jenis ayat tersebut di dalam peta pokok yang

diedarkan.

ABM : Kertas Mahjong, Marker

8. Ketua kumpulan diminta membentangkan hasil kerja kumpulan masing-masing.

9. Guru membuat rumusan tentang hasil pembentangan kumpulan

LANGKAH 3

15 MINIT

10. Murid membuat latihan pada lembaran kerja yang telah diedarkan.

Contoh soalan :

Apakah aktiviti yang dilakukan oleh murid di dalam video yang ditayangkan?

Pernahkan anda mengikuti aktiviti perkhemahan?

Apakah kebaikan menyertai aktiviti tersebut?

PemulihanMurid melengkapkan tempat kosong menggunakan perkataan yang diberikan dengan bimbingan guru.

PengayaanMurid membina ayat berdasarkan perkataan yang diberi mengikut 4 jenis ayat yang dipelajari.

Page 2: 1.2.6 Rph Kumpulan 1

PENUTUP

5 MINIT

11. Guru merumuskan isi pelajaran dengan nilai murni.

Murid menyanyikan lagu “Sungai” dan mengingatkan supaya menghargai alam

sekitar.

PENGISIAN

KURIKULUM

Ilmu : TMK, DST,

Nilai : Bertanggungjawab , Berdikari

EMK : Pendidikan Alam Sekitar

KB : Menjana Idea,merumus

KP : Interpersonal

KBAT : Menganalisis

BAHAN BANTU

BELAJARPetikan, lembaran kerja, video, peta pokok (kertas mahjong)

PENILAIAN

PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN /

PENTAKSIRAN

Murid-murid dapat menyebut jenis-jenis ayat dan contoh-contoh ayat yang terdapat

dalam petikan dialog.

REFLEKSI

Page 3: 1.2.6 Rph Kumpulan 1

LEMBARAN 1 : PETIKAN DIALOG